Metody leczenia

 Sposoby leczenia

Istnieją trzy główne sposoby leczenia bezdechu sennego: leczenie operacyjne, stosowanie protezy powietrznej CPAP (BiPAP) lub specjalnego aparatu nazębnego. Dodatkowo, a w zasadzie przede wszystkim, u osób z nadwagą konieczna jest normalizacja wagi ciała.

 

Normalizacja wagi ciała.

Normalizacja wagi ciała jest postępowaniem wymierzonym w przyczynę bezdechu. Zmniejszenie wagi nawet o kilka kilogramów, może mieć już odczuwalny skutek. Całkowite usąpienie bezdechów poprzez doprowadzenie wagi do normy możliwe jest tylko wtedy, gdy nadwaga jest jedyną przyczyną choroby.

 

Proteza powietrzna CPAP

Proteza powietrzna CPAP jest to urządzenie które podczas snu, przez nos lub przez usta i nos, wtłacza do płuc powietrze pod zwiększonym ciśnieniem. Dzięki temu, ciśnienie wewnątrz gardła pacjenta jest większe niż na zewnątrz ciała, co zapobiega zapadaniu się gardła i powstaniu tym samym bezdechów. CPAP jest  najskuteczniejszą metodą postępowania, zalecaną w każdej postaci choroby, nawet tej najcięższej. CPAP wymaga systematycznego stosowania i po jego odstawieniu wszystkie objawy choroby powracają.

Odmianą protezy powietrznej CPAP  jest Auto CPAP. Zwykła proteza CPAP stosuje przez całą noc jedno ustalone przez lekarza ciśnienie. Proteza typu Auto rozpoznaje jakie ciśnienie potrzebne jest w danej chwili i zmienia je, dostosowując się do sytuacji. W  wyniku tego, śradnie ciśnienia stosowane przez nią są dużo mniejsze, a komfort spania dużo większy.

Protezy powietrzne CPAP i AutoCPAP dają możliwość sprawdzenia, czy będą skuteczne i dobrze tolerowane przez chorych przed ich zastosowaniem (zakupem). Protezy Auto CPAP dają dodatkowo możliwość kontroli leczenia.

 

Proteza powietrzna BiPAP

Proteza powietrzna BiPAP jest to urządzenie działające na podobnej zasadzie jak CPAP, ale dużo bardziej komfortowe. Protezy powietrzne, CPAP i Auto CPAP, bez względu czy pacjent nabiera właśnie powietrze, czy je wypuszcza, wieją tak samo mocno. W związku z tym, wypuszczanie powietrza może być odczuwane przez chorych jako utrudnione  i nieprzyjemne. W przeciwieństwie do powyższych proteza powietrzna BiPAP potrafi rozróżnić wdech od wydechu, i podczas tego drugiego wieje dużo słabiej, znacznie podnosząc komfort oddychania. BiPAP wymaga systematycznego stosowania i po jego odstawieniu wszystkie objawy choroby powracają.

Proteza powietrzna BiPAP daje możliwość sprawdzenia czy będzie ona skuteczna i dobrze tolerowana przez chorych przed jej zastosowaniem (zakupem). Niektóre protezy BiPAP dają dodatkowo możliwość kontroli leczenia.

 

 Aparat nazębny (proteza dentystyczna)

Aparat nazębny jest to specjalna proteza dentystyczna wkładana do ust na noc. Istotą jej działania jest wysuwanie żuchwy do przodu i odsuwanie przez to języka od tylnej ściany gardła. Dzięki temu w gardle pojawia się więcej wolnej przestrzeni i zmniejsza się szansa na jego zapadanięcie się i powstanie bezdechów czy chrapania. Jest to metoda przeznaczona dla osób z niewielkim i śradnim obturacyjnego bezdechu sennego. Istnieją proste aparaty ustawiające żuchwę w jednym stałym położeniu lub dużo lepsze i bezpieczniejsze posiadające regulację stopnia wysunięcia żuchwy. Dzieki ww. regulacji możliwe jest stopniowe przyzwyczajanie pacjenta do protezy. Postępowanie takie jest bezpieczniejsze i lepiej tolerowane przez chorych. Metoda wkazana dla chorych z niewielkim lub średnim zaawansowaniem choroby, bez obciążeń kardiologicznych. Dla pozostałych osób powinna być rozważana jako leczenie drugiego rzutu.

 

Leczenie operacyjne

Leczenie operacyjne jest metodą zarezerwowaną dla osób z niewielkim lub średnim zaawansowaniem choroby, bez znacznej nadwagi, chorób serca i naczyń. Pozostałym osobom może być zalecana w przypadku niemożności stosowania protezy powietrznej CPAP (np. braku akceptacji dla CPAP'u, klaustrofobia). Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i polega na prostowaniu skrzywionej przegrody nosa, usuwaniu polipów, usuwaniu powiększonych migdałków podniebiennych oraz gardłowego, wycinaniu języczka i plastyce podniebienia miękkiego. Niekiedy także zmniejszany jest język. Zakres wykonanego zabiegu zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Niestety leczenie operacyjne nie daje pewności powodzenia. Wedłóg niektórych źródeł, jego skuteczność sięga jedynie 50% i objawy choroby mogą powracać. Leczenie operacyjne może być stosowane jako samodzielna metoda leczenia lub w skojarzeniu z CPAP'em.

 

Reasumując:

  • każdy chory z nadwagą powinien starać się doprowadzić swoją wagę do normy
  • CPAP (BiPAP, AutoCPAP) jest najbardziej elastyczną metodą, dajacą jako jedyna, możliwość sprawdzenia swojej skuteczności przed zastosowaniem oraz kontroli leczenia podczas stosowania
  • aparat nazębny przeznaczony jest dla osób z niewielkim i średnim stopniem zaawansowania choroby bez znacznej nadwagi
  • leczenie operacyjne  przeznaczone jest dla osób z niewielkim i średnim stopniem zaawansowania choroby bez znacznej nadwagi
  • zarówno leczenie aparatem nazębnym, jak i operacyjne, nie daje pewności powodzenia i możliwości ciągłej kontroli
Pomorskie Centrum Leczenia Bezdechu Sennego
Nadmorskie Centrum Medyczne Sp. z o.o. ul. Grunwaldzka 143/1 80-456 Gdańsk