Obturacyjny bezdech senny (OBS) jest chorobą rozwijająca się w sposób skryty i podstępny. OBS o niewielkim nasileniu, niepowodujący objawów dziennych może doprowadzić do rozwinięcia się nadciśnienia tętniczego. Często pacjenci szukają pomocy lekarskiej dopiero po kilku, kilkunastu latach trwania choroby, kiedy objawy choroby są już bardzo nasilona a powikłania obecna.
Nadciśnienie tętnicze
Do najczęściej występujących następstw OBS zalicza się nadciśnienie tętnicze. Bezdech senny uważany jest za jedną z jego głównych przyczyn. Osoby z łagodną postacią OBS mają 2-krotnie wyższe szansę rozwoju nadciśnienia tętniczego w porównaniu z osobami bez bezdechu. Postać umiarkowana wiąże się z blisko 3-krotnie większym takim ryzykiem. Ważnym dowodem na ścisły związek obturacyjnego bezdechu sennego i nadciśnienia tętniczego jest fakt stopniowego zmniejszania się cienienia tętniczego krwi w trakcie terapii OBS za pomocą protez powietrznych CPAP.
Choroba niedokrwienna serca
Obturacyjny bezdech senny jest niezależnym czynnikiem rozwoju choroby niedokrwiennej serca. Osoby z zaawansowaną postacią OBS mają zwiększone ryzyko zgonu z powodu choroby wieńcowej.
Zaburzenia rytmu serca
OBS jest również czynnikiem zwieszającym częstość występowania zaburzeń rytmu serca szczególnie napadów migotania przedsionków. U osób z zaawansowaną chorobą serca bezdech senny może wywołać dużo poważniejsze arytmie, nawet bezpośrednio zagrażające życiu.
Udar mózgu
Choroby naczyniowe centralnego układu nerwowego także wykazują związek z OBS. Ryzyko udaru mózgu wzrasta wraz z nasileniem obturacyjnego bezdechu sennego. Rokowanie pacjentów po przebytym incydencie mózgowym pogarsza się w razie współistnienia OBS. Zwiększa się również prawdopodobieństwo kolejnego udaru.
Zaburzenia potencji
Fragmentacja i zaburzenie struktury snu może doprowadzać do zmniejszonego wydzielania testosteronu i obniżenia libido.
Depresja
Częstym następstwem OBS przebiegającego ze znacznie nasilonymi objawami dziennymi są reaktywne zaburzenia depresyjne.
Wypadki komunikacyjne
Osoby z obturacyjny bezdechem sennym odczuwające senność podczas dnia nie powinny prowadzić pojazdów mechanicznych z powodu kilkakrotnie zwiększonego ryzyka spowodowania wypadku komunikacyjnego.